Tacettin Veli Mah. Lalezade Cad. No:46, Melikgazi - Kayseri / info@erciyeshastanesi.com.tr

HIZLI ARAMA
TIBBİ BİRİMLER
DOKTOR

Genel Cerrahi

Eskiden “Hariciye” adı altında bütün müdahalelerin ve ameliyatların yapıldığı alan iken, tıbbın gelişmesi sonucunda içinden pek çok cerrahi dal doğurmuş olan genel cerrahi, günümüzde belli bölge ve hastalıklarla ilgilenen cerrahi tıp dalıdır. Teknolojik gelişime uygun olarak günümüzde ameliyatlar daha kolay yapılmakta, hastalar normal hayatlarına daha çabuk dönmektedirler.

Genel Cerrahi Bölümleri

 • Baş-boyun cerrahisi
 • Endokrin cerrahisi (İç Salgı Bezleri)
 • Gastrointestinal cerrahi (Sindirim Sistemi)
 • Kolorektal cerrahi (Kalın Barsak ve Makat Hast.)
 • Kritik hasta ve yoğun bakım
 • Meme, deri ve yumuşak doku cerrahisi
 • Onkolojik cerrahi (Kanser Ameliyatları)
 • Travma cerrahisi (Kaza, Düşme ve Yaralanmalar)
 • Transplantasyon cerrahisi (Organ Nakli)
 • Damar cerrahisi
 • Genel Cerrahi’nin Tedavi Alanları

Adında “genel” terimi olmasına rağmen tedavi ettiği bölge ve hastalıklar şunlardır.

1. Guatr

Guatr hastasında muayene sonrası tiroid ultrasonu, hormon tahlilleri, sintigrafi, gerekirse iğne biopsileri yapılıp ilaç tedavisi verilmekte veya ameliyat edilmektedir.

2. Meme Hastalıkları

Bütün meme şikayetleri genel cerrahinin tedavisi altındadır. Meme hastasında muayene sonrası ultrason ve/veya mamografi yapılmakta, tesbit edilen hastalığa göre tedavi yapılmaktadır. Ultrason altında biopsi ve meme MR imkanımız da hastanemizde vardır.

3. Sindirim Sistemi Hastalıkları

Yemek borusundan başlayıp mide, oniki parmak barsağı, ince ve kalın barsakların hastalıklarının bir kısmı cerrahinin konusudur. Bu organların gözlenmesi (özafagoskopi, gastroskopi, kolonoskopi) hastanemizde yapılmakta, tesbit edilen cerrahi hastalıklar ilaçlarla veya ameliyatla (örn kanserler) tedavi edilmektedir.

4. Karaciğer, Safra Kesesi, Dalak ve Pankreas Hastalıkları

Karaciğer kistleri, pankreas iltihapları ve kanserler hem teşhis edilip hem de ameliyatla tedavi edilmektedir. Safra kesesi taşları için laparoskopik (kapalı) ameliyat ilk tercih edilen yöntemdir.

5. Anüs-Rektum Hastalıkları

Toplumumuzda sıklıkla görülen hemoroid (basur) ve fissür (çatlak) her zaman ameliyat gerektirmeyen hastalıklardır. Muayene sonrası hastalığın durumuna göre ilaç tedavisi veya ameliyatla tedavi yapılmaktadır.

6. Fıtıklar

Kasıklarda, göbekte, ameliyat kesi yerlerinde ve karın duvarının başka bölgelerinde görülen fıtıklar, hasta ve hastalığın gereklerine göre yama (mesh) koyularak yada yamasız ameliyat edilmektedir.

7. Kıl dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Bel ile kalçaların birleşim yerindeki bu hastalık, yaranın yerleşimine ve genişliğine göre, açık bırakma yada kapatma yöntemlerinden uygun olanı ile ameliyat edilmektedir.

8. Yanıklar

İlk kabulu genel cerrahi tarafından yapılan yanık hastaları plastik cerrahi, yoğun bakım uzmanları ve psikiyatristler tarafından ortaklaşa tedavi edilmektedir. Gereğinde oluşan şekil bozukluk-larını düzeltici ameliyatlar yapılmaktadır.

9. Ciltaltında Muhtelif Kitle ve Şişlikler,(Lenf) Bezeleri

Vücudumuzun herhangi bir yerinde çıkan yağ bezleri ve yağ kistleri çıkarılınca tamamen temizlenebilirler. Lenf bezlerine, teşhise yardımcı olmak amacıyla biyopsi yapılmaktadır.

10. Kaza, Düşme ve Yaralanmalar

Kaza, düşme, yaralanma gibi travma hastaları, ortopedi, göğüs cerrahisi ve beyin cerrahisi ile ortaklaşa tedavi edilmektedir