Tacettin Veli Mah. Lalezade Cad. No:46, Melikgazi - Kayseri / info@erciyeshastanesi.com.tr

HIZLI ARAMA
TIBBİ BİRİMLER
DOKTOR

Ortopedi ve Travmatoloji

Ortopedi ve Travmatoloji kliniğimiz, kas-iskelet sisteminin her türlü hastalık ve yaralanmalarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonu ile ilgilenir. Görüntüleme yöntemleri ve ameliyathane koşulları açısından en son teknolojik donanıma sahip olan hastanemizde, dünyadaki uygulama ve gelişmelere paralel olarak, Ortopedi ve Travmatoloji alanında tüm konservatif ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Multidisipliner yaklaşım gerektiren hastalıklarda ise, ilgili tüm diğer bölümlerle sıkı bir dayanışma ve işbirliği içinde, hastalara en uygun tedavi planlanmakta ve gerçekleştirilmektedir. Kliniğimizde operasyonlar sonrası ortaya çıkabilecek her türlü sorunun önlenmesi veya giderilmesi açısından, deneyimli sağlık personeli ve tam donanımlı bir yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır.

Farklı branş hekimlerimiz arasındaki yüksek entegrasyon ve kooperasyon neticesinde size en doğru ve kaliteli hizmeti uygun fiyatlarda sunmayı amaçlıyoruz. Özel Erciyes Hastaneleri’nde kendinizi güvende hissedeceksiniz.

Acil Servis

Her türlü yaralanma neticesinde gelişen kırık, çıkık ve yumuşak doku hasarları ile birlikte, tüm ortopedik aciller için 24 saat hizmet veren acil servisimiz bulunmaktadır. Burada hızlı bir şekilde deneyimli hekimler tarafından en uygun tedavi, en kısa zamanda verilmektedir.

Poliklinik Hizmeti

Rutin hasta polikliniğimiz, pazar günleri hariç, tüm hafta boyunca hizmet vermektedir. Önceden randevu aldığınız takdirde (Tel: 352 – 222 4142) beklemeden kolayca muayene olup, tetkik ve tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nde Verilen Hizmetler

  • Ortopedik Travma Cerrahisi
  • Çocuk Ortopedisi
  • Yetişkin Rekonstrüksiyonu (Protezler)
  • El ve Üst Ekstremite Cerrahisi
  • Bel Hastalıkları (Omurga) Cerrahisi
  • Ayak, Ayak Bileği ve Alt Ekstremite Cerrahisi
  • Spor Hekimliği / Spor Yaralanmaları
  • Artroskopik Cerrahi
  • Ortopedik Onkoloji (Tümör Cerrahisi)
  • Komplikasyon Cerrahisi

 

Ortopedik Travma Cerrahisi

Kas-iskelet sistemi ile ilgili her türlü yaralanmaların tanı ve tedavisini içerir (kırık, çıkık, kopmalar, doku kayıpları, yumuşak doku yaralanmaları; burkulmalar, kas, tendon ve bağ yaralanmaları). Ayrıca bunların neticesinde ortaya çıkan sorunların (kaynama gecikmesi, kaynamama, yanlış kaynama ve enfeksiyonların) tedavisi yapılır.

 

Çocuk Ortopedisi

Kas-iskelet sistemi ile ilgili doğumda tespit edilen her türlü gelişim bozuklukları (anomaliler) ile sonradan oluşabilecek hastalıklar, deformite ve kısalıkların tedavisi yapılır. Bunların arasında doğuştan kalça çıkığı, boyun eğriliği, çarpık ayak, yürüyüş bozuklukları (topallama, içe/dışa basmalar), eğri veya çarpık bacaklar, ekstremite kısalıkları sayabiliriz. Yine çocukluk döneminde görülen sinir sistemi hastalıkları (örneğin çocuk felci, doğum felci ve cerebral palsi) sonucu oluşan kısalık, şekil bozukluğu ve fonksiyonel kayıplar, diğer kliniklerle birlikte uygun şekilde tedavi edilir.

 

Yetişkin Rekonstrüksiyonu

Yaşlılık, hastalıklar veya kazalar neticesinde kol ve bacaklarda ortaya çıkan sekellerin tedavisini içerir. Özellikle romatizmal ve benzeri hastalıklar neticesinde kas, kemik ve eklemlerde görülen rahatsızlıkların tanı ve tedavisini kapsar. Bu konuda en sık yapılan cerrahi girişimler; defektlerin onarımı, yapışıklıkların (kontraktürlerin) açılması, eklem zarının çıkarılması (sinovektomi), kemiklerin açılandırılması (osteotomi) ve eklemleri değiştirme (protez cerrahisi) ameliyatlarıdır.

 

El ve Üst Ekstremite Cerrahisi

Elde ve üst ekstremitede doğumda görülen her türlü deformite (yapışıklık, eğrilik, eksiklik veya fazlalık), veya sonradan ortaya çıkan şekil bozuklukları ve yaralanmaların tedavisi yapılır. Bunun yanında dirsek ve omuz bölgelerinde görülen ağrılar, tendon-kas kopmaları, tendon-damar ve sinir kesileri, sinir ve tendon sıkışmaları ile bağ yaralanmalarının tedavisi uygulanır.

 

Bel Hastalıkları (Omurga) Cerrahisi

Doğuştan ve sonradan oluşan bel eğrilikleri (skolyoz, kifoz/kamburluk), bel kaymaları (spondilolistezis), yaşlanma ile ortaya çıkan kemik erimesi (osteoporoz), çökme, şekil bozuklukları ve kireçlenmeler (dejeneratif bel hastalıkları), kanal darlıkları (spinal stenoz), omurgayı tutan enfeksiyonlar, omurga kırıkları, tümörler ile her türlü bel ağrılarının tanı ve tedavisi yapılır.

 

Ayak, Ayak Bileği ve Alt Ekstremite Cerrahisi

Gelişim sırasında ve yetişkinlerde ortaya çıkan düz tabanlık, çukur ayak (pes kavus), hallux valgus (ayak başparmak eğriliği), taban ve topuk ağrıları ile bacak eğrilikleri gibi, her türlü ağrı, deformite ve yaralanmaların tedavisi yapılır.

 

Spor Yaralanmaları

Sporcuların sağlık durumlarının değerlendirilmesinin yanısıra, fiziksel aktiviteler neticesinde oluşan her türlü yaralanmaların tanı ve tedavisini içerir. Sporculardaki ani ve tekrarlayan zorlamaların yol açtığı hasarlar özellik arz eder. Hastanın bir an önce eski fiziksel gücüne ulaşması beklendiğinden tedavi yaklaşımı farklıdır. Sporcu performansının geliştirilmesi ve sakatlıkların rehabilitasyonu için, başta Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği olmak üzere, diğer bilim dalları ile sıkı işbirliği gerektirir.

 

Artroskopik Cerrahi

Eklemlere ve vücuttaki diğer bazı “boşluklara”, birkaç küçük delikten girilerek yapılan kansız girişimlerdir. Kamera eşliğinde özel cerrahi aletlerle yapılır. Tanısal ve/veya tedavi amaçlı yapılan bu girişimler, açık (büyük bir kesi ile) yapılan diğer ameliyat girişimleri kadar başarılıdır. Üstelik hasta çok daha çabuk iyileşir ve yan etkileri daha azdır. En sık diz ekleminde kullanılır. Bu şekilde ameliyatsız yöntemlerle iyileşmeyen menisküs yaralanmalarının, kıkırdak hasarlarının, çapraz bağ kopmalarının ve eklem içi diğer patolojilerin tedavisi mümkündür.

 

Ortopedik Onkoloji (Tümör Cerrahisi)

Kas-iskelet sistemindeki iyi ve kötü huylu tümörlerin teşhis ve tedavisi yapılır. Çeşitli yapay veya organik doku greftleri (allogreft, otogreft …) kullanılarak, her türlü uzuv koruyucu cerrahi girişim uygulanır.

 

Komplikasyon Cerrahisi

Daha önceki bir cerrahi girişim veya yaralanma sonrası ortaya çıkmış, enfeksiyon, implant yetmezliği (kırılma, eğilme), gevşeme (plak, protez) şeklindeki tüm problemlerde debridman ve revizyon cerrahisi uygulanır. Bu hastaların daha etkin tedavisi için, Enfeksiyon Hastalıkları ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümleri ile sıkı işbirliği yapılır.