Tacettin Veli Mah. Lalezade Cad. No:46, Melikgazi - Kayseri / info@erciyeshastanesi.com.tr

HIZLI ARAMA
TIBBİ BİRİMLER
DOKTOR

Plastik Cerrahi

Estetik Cerrahi, yaşlanmayla ortaya çıkan sorunları düzelterek, kişinin yaşamını estetik ve ruhsal açıdan daha iyi hale getirmeyi amaçlar. Estetik cerrahlar ise bilim ve sanatı birlikte kullanarak doğal güzelliğe en yakın olanı yakalamaya çalışırlar.

Cerrahi yöntemlerle gerçekleştirdiğimiz müdahalelerde tek bir amacımız vardır; hastalarımızın kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlamak. Bunu, vücudumuzun fonksiyonel yönünü koruyarak gerçekleştirdiğimiz estetik cerrahi operasyonlar ile elde ederiz.

Örneğin sadece endoskopik orta yüz gençleştirme ameliyatı ile 50 yaşındaki bir hastamızın 30-35 yaşındaki görüntüsüne kavuşturabiliyoruz. Burada dikkat çekmemiz gereken nokta hastamızın gençlik çağındaki kendi görüntüsüne kavuşturduğumuzdur. Çevremizde estetik ameliyat olduğu herhalinden belli, gençleşmesi bir yana mevcut yaşına ait güzellikten de kaybeden bayanlar görürsünüz. Bunun nedeni şudur; biz hekimler hastalıkların teşhisine bağlı tedavilerde bulunarak hastalarımıza iyilik sunarız.

Estetik ameliyat için de biz plastik cerrahlara başvuran hastaları değerlendirirken mevcut problemi teşhis eder buna göre tedavi seçeneği sunarız. Yani, her 50 yaşındaki bir bayan göz kapaklarındaki düşüklükten şikayetçi olarak bize başvurduğunda bu hastamıza hemen üst göz kapağı germe ameliyatı yapmıyoruz. Eğer hastamızın kaşlarında düşüklük var ise ve kaşların normal pozisyonuna taşınması göz kapaklarındaki sarkmayı da gideriyor ise bu hastamıza endoskopik kaş kaldırma ameliyatı yaparak doğru teşhis ve doğru tedavi seçeneği sunmuş oluyoruz. Aksi taktirde sarkmış göz kapaklarına yapacağımız bir ameliyat hastamızın yorgun ve yaşlı görünümünü ortadan kaldırmayacaktır.Aynı şekilde, zamanla yanak bölgesindeki yağ yastıkçıklarının aşağı yönde yer değiştirmesine bağlı olarak ortaya çıkan, gene yorgun ve yaşlı bir yüz görünümünü, yanak bölgesine yapacağımız yağ enjeksiyonu veya dolgu maddesi uygulaması ile çözemeyiz.

Bu problemin çözümü; endoskopik olarak aşağı doğru kaymış olan yağ yastıkçığını eski, yani olması gereken yere taşımaktır.Çocuk emzirme sonrasında sarkmış ve küçülmüş olan meme problemine sahip bir hasta için ideal çözüm subfasyal tekniği kullanarak anatomik(damla) silikon protez ile hem büyütme hem de sarkıklığın giderilmesini sağlamaktır. Eğer sarkıklık fazla ise mastopeksi(dikleştirme-toparlama) ameliyatı kaçınılmaz olarak yapılmalıdır. Yani biz, -estetik cerrahide kurallar hastadan hastaya değişmekle birlikte- problemin doğru tespit edilip çözümün de ona göre sunulması gerekliliği üzeride duruyoruz.

Burun estetik ameliyatı(rinoplasti) zeka oyunları kadar iyi planlamalar gerektiren bir ameliyattır. Bazen burun sırtındaki küçük bir kemerden şikayetçi olan hastada; kemeri almak yerine gözler arasındaki burun kökü düşüklüğünün giderilmesi(kıkırdak veya fasya ile) hem yan profilden hem de karşıdan bakıldığında daha ideal ve estetik bir burun sırtı elde etmemizi sağlayacaktır.

Bununla birlikte biz hastalarımıza , etkinliği ispat edilmemiş, kulağa hoş gelen ancak sonuç itibari ile ne hastayı ne de cerrahı mutlu edecek sonuçlar sunmayan teknikleri(ip ile askılama yöntemleri, kalıcı dolgu madde uygulamaları vs.) uygulamıyor ve önermiyoruz.Estetik cerrahinin sanatsal yönü yanında bilimsel yönünü de ön plana çıkararak hastalarımıza bu bilim dalı ile ilgili doğru yönlendirmeler yapmaya çalışıyor, estetik ameliyatlar ile ilgili bilinçlenmeleri yönünde gayret ediyoruz.