Tacettin Veli Mah. Lalezade Cad. No:46, Melikgazi - Kayseri / info@erciyeshastanesi.com.tr

HIZLI ARAMA
TIBBİ BİRİMLER
DOKTOR

İşitme Sağlığınız İçin En Riskli 10 Meslek

İşitme sağlığı uzmanları, 85dB üzerindeki seslere uzun süre maruz kalmanın işitme sağlığını olumsuz etkileyerek işitme kaybına neden olacağını belirtiyor ve işitme sağlığı açısından yüksek riske sahip meslekleri sıralıyor.

  1. Kuaför

Aynı anda çalışan birden fazla saç kurutma makinesi, işitme sağlığı için sınır olan 85dB’yi geçen bir gürültü oluşturuyor.

  1. Öğretmen

Bir sınıf dolusu ilkokul öğrencisinin hep bir ağızdan çığlık atıp şarkı söylediği gürültülü ortamda bütün gün çalışan bir öğretmenin, işitme sağlığının etkilenmesi şaşırtıcı değil.

  1. Motokurye ya da paket servis çalışanı

Motosikletlerin çıkardığı gürültü, rüzgar sesiyle birleşince 103dB’yi kolaylıkla aşabiliyor. Bu gürültü, işitme kaybının yanında kulak çınlamasına da sebep oluyor.

  1. Bahçıvan

Mis gibi ot kokusu yayan çim biçme makineleri 107dB’ye kadar bir gürültü çıkararak işitme sağlığı için risk oluşturuyor.

  1. Müzisyenlik, DJ, gece kulübü çalışanları

Barmenler, yer göstericiler, DJ’ler ve diğer kulüp çalışanları genellikle 115 dB’nin üzerinde bir gürültüye maruz kalıyor.

  1. Marangoz

Bir elektrikli matkabın gürültüsü tek başına 120 dB’ye kadar ulaşabilir.

  1. Makine operatörü – İnşaat işçisi

İnşaat sektöründeki ağır makinelerin kullanımından kaynaklı gürültü 130dB’ye kadar ulaşabiliyor. Makine operatörleri ve onlarla aynı ortamı paylaşanlar bu gürültüden olumsuz etkilenebiliyor.

  1. Madenci

İş makinelerinin yoğunlukla kullanıldığı madencilikte gürültü seviyesi 135dB üzerine çıkabiliyor.

  1. Formula 1

Formula 1 kokpitinde oturmak 135dB’ye kadar gürültüye maruz kalmak demek.

  1. Havaalanı yer hizmetleri

Uçakların iniş ve kalkışları sırasında oluşan gürültü 140dB’ye kadar ulaşabiliyor. Havaalanı yer hizmetleri, işitmeniz için riskli çalışma alanı.