Tacettin Veli Mah. Lalezade Cad. No:46, Melikgazi - Kayseri / info@erciyeshastanesi.com.tr

HIZLI ARAMA
TIBBİ BİRİMLER
DOKTOR

ESWL (VÜCUT DIŞINDAN ŞOK DALAGALARI İLE TAŞ KIRMA)

ESWL vücut dışından şok dalgalarıyla böbrek taşlarının kırılarak tedavi edilmesi yöntemidir. Düşebilecek büyüklüğe kadar (4 mm ve daha küçük parçalar) kırılmış taşlar idrar ile dışarıya atılır. ESWL günümüzde 2 cm ye kadar olan böbrek taşlarının tedavisinde sık kullanılan bir yöntemdir. ESWL’nin temel prensibi; bir kaynakta üretilen enerjinin odaklanması ve taşın bu odak noktasına lokalize edilerek kırılmasıdır.

Ağrılı bir yöntem midir? Nasıl uygulanır?

ESWL tedavi yöntemi için anesteziye ihtiyaç yoktur. Ağrı hissi diğer tedavi yöntemlerine göre kıyaslanmayacak kadar azdır. Hasta bir sedyeye sırt üstü pozisyonda uzanır. Görüntüleme yöntemiyle taş tespit edilerek dakikada ortalama 100 atış yapılır. Taşın sertliğine göre atışların yoğunluğu ayarlanır. Toplamda 2500 civarı atış uygulanır. Tedavinin bir seansı ortalama 30 dakika kadar sürer. Genellikle seanslar birer hafta aralıklarla uygulanır.

Kimlere uygulanamaz?

Kanama bozukluğu olanlar, hamileler ve böbreğin yapısı nedeniyle kırılan taşın dökülmesinin zor olabileceği düşünülenlerde taş kırma işlemi yapılmaz. Renal arter kalsifikasyonu, abdominal aort anevrizması olanlarda dikkatli olmalıdır. Obez ve vücut şekli bozuk olanlarda uygulama zordur.

Çocuklarda uygulanabilir mi?

ESWL her yaş grubundan hastaya uygulanabilir. Çocuk hastalarda başarı oranı oldukça yüksektir. Sıklıkla kullanılmaktadır. Erişkin hastalardan tek farkı, çocuklarda anestezi uygulanması şarttır. İşlem esnasında hareketsizlik istendiği için çocuklarda bu durum sadece anestezi yardımıyla sağlanabilmektedir.

Böbrek haricinde üriner sistemin diğer bölgelerinde uygulanabilir mi?

ESWL sadece böbrekte değil üriner sistemin her bölgesinde ki taşlar için kullanılabilir. Üreter (işeme kanalı) üst kısmında ki taşlarda başarısı yüksekken, orta ve alt üreterde başarısı düşmektedir. Mesane (idrar kesesi) içerisindeki taşların tedavisinde de uygulanabilir.

Başarı oranı nedir?

Hiçbir tedavide başarı %100 olmadığı gibi ESWL’de de %100 değildir. Taşın yeri, boyutu, taşın böbrekte kalma süresi ve cinsi başarıyı etkileyen en önemli etkenlerdir. Uygun olan taşlarda %60-90 arasında başarı oranı vardır.